top of page

12 maja – Światowy Dzień Zdrowych Dziąseł

Co roku 12 maja obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowych Dziąseł. Warto wykorzystać taką okazję, aby przypomnieć dlaczego zdrowie jamy ustnej, zębów i dziąseł jest tak ważne dla ogólnej kondycji naszego organizmu.„Chorobom dziąseł można zapobiegać” (ang. Gum diseases are preventable) to hasło tegorocznych obchodów Dnia Zdrowych Dziąseł – międzynarodowej inicjatywy zaproponowanej przez Europejską Federację Periodontologii


Tegoroczna kampania ma zwrócić uwagę społeczeństwa na oznaki i objawy chorób dziąseł – zapalenia dziąseł, paradontozy i periimplantitis. Nieświeży oddech i rozchwiane zęby mogą wskazywać na chorobę dziąseł, nadwrażliwość zębów bywa konsekwencją zapalenia przyzębia, a palenie jest ważnym czynnikiem ryzyka chorób dziąseł.


Z powodu trwającej pandemii Dzień Zdrowych Dziąseł 2021 nie będzie obchodzony w takim zakresie, jak to bywało w latach minionych. Zamiast tego organizatorzy skoncentrują się na udostępnianiu materiałów edukacyjnych za pośrednictwem swoich stron internetowych oraz na prowadzeniu aktywnej kampanii w mediach społecznościowych. Inicjatywa będzie prowadzona łącznie w ponad 40 krajach w Europie, obu Amerykach, Afryce, Azji, na Bliskim Wschodzie oraz na Antypodach przez stowarzyszone z EFP towarzystwa periodontologiczne i ogólnodentystyczne, organizacje naukowe, szpitale, gabinety stomatologiczne, uczelnie medyczne oraz firmy z branży stomatologicznej.


Wśród materiałów z okazji tegorocznych obchodów, które stworzyło EFP, znajdują się cztery humorystyczne animowane filmy pokazujące, jak nieświeży oddech, wrażliwe lub rozchwiane zęby oraz palenie tytoniu mogą wywołać chorobę dziąseł lub być jej oznaką.


Ponadto na swojej stronie internetowej EFP planuje sesję online Perio Talks, która odbędzie się 12 maja o godzinie 19:00. Będzie ona otwarta dla wszystkich i prowadzona przez prof. Dommischa wraz z przedstawicielami niektórych stowarzyszeń zrzeszonych w EFP.


Choroby przyzębia nie są rzadką chorobą. Przewlekłe stany zapalne przyzębia (m.in. zapalenie dziąseł, zapalenie przyzębia, perimplantitis) dotykają około 80% osób w wieku 35+.


Niestety, podobnie jak początkowe zmiany próchnicowe, problemy z dziąsłami w początkowym stadium choroby są często lekceważone przez Pacjentów. Trzeba natomiast podkreślić, że w początkowym okresie zapalenia dziąseł są w pełni odwracalne. Zwykle wystarczy wizyta u stomatologa i poprawa higieny jamy ustnej. Jeśli jest taka potrzeba lekarz dentysta może zdecydować o włączeniu tzw. programu oczyszczania przestrzeni międzyzębowych, usunięciu złogów naddziąsłowych lub dodatkowo zalecić stosowanie odpowiednich, specjalistycznych past do zębów i płukanek o działaniu przeciwzapalnym.


W związku z tym, że jedną z najważniejszych przyczyn powstawania periodontopatii jest bakteryjna płytka nazębna gromadząca się na zębach, gdy higiena jamy ustnej nie jest wystarczająca, kluczową kwestią w walce z chorobami przyzębia jest profilaktyka domowa. Zalicza się do niej: regularne i poprawne oczyszczanie zębów poprzez ich szczotkowanie, nitkowanie przestrzeni międzyzębowych, stosowanie specjalistycznych płukanek do jamy ustnej.


źródło: https://arie-stomatologia.pl/2020/05/12/jak-dbac-o-zdrowie-dziasel/

źródło: efp.org.plbottom of page