top of page

4 luty to od 2000 roku Światowy Dzień Walki z Rakiem

W tym roku będzie on przebiegał inaczej niż zazwyczaj. Nie będzie białych sobót, spotkań z lekarzami onkologami, ich porad i konsultacji, ich wykładów (choć zapewne część, jak większość życia przeniesie się do Internetu).Nie będzie również Dni otwartych w gabinetach stomatologicznych i bezpłatnych badań przesiewowych.

Z tego powodu chcemy przypomnieć o jednej z ważniejszych spraw w chorobach onkologicznych (i nie tylko) o profilaktyce.


W zasadzie wszystko co należy wiedzieć o zapobieganiu chorobom zawiera Europejski Kodeks Walki z Rakiem . Przypomnijmy podstawowe jego zasady:


- nie pal, jeśli palisz przestań, nie używaj tytoniu w żadnej postaci

- wystrzegaj się otyłości, utrzymuj prawidłową masę ciała

- bądź aktywny fizycznie w codziennym życiu

-przestrzegaj zaleceń prawidłowego sposobu żywienia

- ogranicz spożycie alkoholu

- unikaj nadmiernej ekspozycji na słońce


Pozostałe zasady można znaleźć na http://www.kodekswalkizrakiem.pl/kodeks/ lub https://cancer-code-europe.iarc.fr/index.php/pl/


Drugą niezwykle ważną rzeczą jest samokontrola. W obecnej sytuacji (epidemia Covid-19), gdy prawie wszystkie programy profilaktyczne i badania przesiewowe zostały mocno ograniczone, samokontrola jest niezwykle ważnym elementem profilaktyki nowotworów piersi, prostaty, skóry czy raka jamy ustnej.


Fundacja „Z uśmiechem przez życie” na swojej stronie internetowej zamieściła zasady samokontroli jamy ustnej http://www.zusmiechem.org.pl/658,samokontrola-jamy-ustnej oraz ulotkę do pobrania http://www.zusmiechem.org.pl/128,profilaktyka-nowotworowa.

Od 4 lutego zaczynamy również zamieszczać grafiki instruktażowe na naszym FB.


Apelujemy więc do wszystkich stomatologów i higienistek – propagujcie i uczcie samokontroli jamy ustnej swoich pacjentów.


Apelujemy do wszystkich potencjalnych pacjentów - dbajcie i kontrolujcie swoje zdrowie, zwłaszcza w czasach utrudnionego dostępu do usług medycznych.bottom of page