top of page

ZDROWIE: Dr Przemysław Uliasz: Twoją partnerkę boli głowa? Dentysta pomoże.

Zaktualizowano: 21 wrz 2020


W sytuacji intymnej, wymówkę w postaci bólu głowy należy potraktować poważnie i zachęcić partnera do jak najszybszej wizyty u lekarza stomatologa - zachęca lek. dent. Przemysław Uliasz.Jak wynika z badań przeprowadzonych dla kampanii „Lekcja stomatologii” aż 70% Polaków nie wiąże bólu zęba z migreną. A to właśnie choroby uzębienia mogą być przyczyną tej nawracającej dolegliwości - wpływającej, często niekorzystanie, na relacje między partnerami.


Uporczywy ból głowy kojarzony jest zazwyczaj ze zmianą pogody, przemęczeniem czy zapaleniem zatok. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę, że przyczyny mogą leżeć po stronie nieleczonego uzębienia. Rozwijająca się próchnica czy nieleczone stany zapalne często objawiają się właśnie przez uciążliwy ucisk w głowie. Próchnica, czyli najpowszechniejsza choroba Polaków, prowadzi do infekcji i ukruszeń zębów, a odsłonięte przez to nerwy w reakcji na zimne lub ciepłe potrawy reagują pulsującym bólem. Problematyczne mogą okazać się również wyżynające się „ósemki”. Szczególnie w przypadku ich ułożenia się w kierunku „siódemek”, pojawia się nawracający co jakiś czas ból, który uniemożliwia normalne funkcjonowanie. – Pacjenci często nie zdają sobie sprawy z tego, ile problemów przysparzają nieleczone zęby. Niestety większość przytomnieje dopiero w momencie kiedy uszkodzenia łączą się już z długim kosztownym leczeniem. Kiedy nasz partner narzeka na ból głowy, a leczenie paracetamolem okazuje się nieskuteczne, zalecałbym wizytę w wybranym gabinecie dentystycznym. Z moich obserwacji wynika jednak, że mężczyźni częściej zaniedbują leczenie, a do stomatologa chodzą z inicjatywy kobiet mówi lek. dent. Przemysław Uliasz, ekspert medyczny kampanii „Lekcja stomatologii”. Lekarz specjalista będzie w stanie nie tylko określić stan zębów, ale realnie ocenić czy przyczyną ucisku rzeczywiście są dolegliwości związane z jamą ustną. Przede wszystkim warto jednak pamiętać o odpowiedniej profilaktyce – szczotkowaniu zębów co najmniej dwa razy dziennie, nitkowaniu, płukaniu jamy ustnej odpowiednimi płynami antybakteryjnymi oraz regularnych wizytach kontrolnych w gabinetach dentystycznych. Pozwoli ona uniknąć nieprzyjemnych skutków nieleczonych zębów.

W sytuacji intymnej, wymówkę w postaci bólu głowy należy potraktować poważnie i zachęcić partnera do jak najszybszej wizyty u lekarza stomatologa. Należy wziąć pod uwagę również fakt, że zaawansowana próchnica dotykająca miazgi zęba powoduje wysiew bakterii do krwi, który w efekcie może prowadzić do bezpłodności, impotencji i uporczywych bólów głowy – dodaje lek. dent. Przemysław Uliasz.

bottom of page