top of page

EMIGRACJA DLA DENTYSTY: ANGLIA

Jak wygląda praca dentysty w Anglii? Nasza rozmówczyni udzieliła nam wyczerpujących odpowiedzi.

Czy dentysta z polskim dyplomem może pracować w tym kraju?


Dentysta z polskim dyplomem może pracować w UK. Staż musi zostać odbyty w Polsce, ponieważ do pracy w Anglii wymagane jest pełne PWZ. W brytyjscy studenci też odbywają staż po studiach, ale Polacy nie muszą go odbywać dodatkowo, żeby tutaj pracować.


Czy trzeba nostryfikować dyplom? Jeśli tak – jak to zrobić?


Jeśli chodzi o wymagania żeby zacząć pracę w UK, podzielę to na 2 kategorie: praca wyłącznie w gabinecie prywatnym oraz praca w ramach świadczeń na NHS (National Health Service, United Kingdom National Health Service) i dodatkowo świadczeń komercyjnych.


W przypadku pracy w trybie wyłącznie prywatnym, wymagana jest rejestracja w GDC (General Dental Council) czyli Brytyjskiej Izbie Lekarskiej. Dodatkowo należy wykupić obowiązkowe ubezpieczenie OC (Indemnity). Rejestracja w GDC trwa kilka miesięcy, dlatego jeśli ktoś planuje wyjechać, lepiej nie porzucać pracy, tylko pracować dalej w Polsce, równolegle gromadząc dokumenty i ubiegać się o rejestrację w GDC. Koszt rejestracji w GDC to £680 rocznie, opłatę uiszcza się niezależnie od tego czy pracuje się aktywnie, czy też nie.


Koszt Indemnity dla osób w 1 i 2 roku po studiach to ok £1000, z każdym kolejnym rokiem rośnie. Po 3-4 latach doświadczenia – ok £2500 rocznie.

Żeby pracować na NHS, trzeba dodatkowo zrobić tzw. mentorship – trwa on od 6 m-cy do 12 m-cy. Polega to na tym, że pracuje się w pełnym wymiarze godzin w gabinecie pod okiem doświadczonego mentora. Wspiera on lekarza dentystę, ocenia jego pracę oraz oświadcza, że lekarz ma wystarczające umiejętności a także znajomość systemu NHS wystarczająco do samodzielnej pracy. Mentorem może zostać każdy dentysta, który ma kilka lat doświadczenia w pracy w NHS. Opłata za prowadzenie mentoringu zazwyczaj wynosi £500-1000/mc.


Czy wymagany jest egzamin/certyfikat z języka urzędowego?


Wymagany jest egzamin IELTS academic na poziomie ogólnym 7, czyli C1-C2.


Czy można skorzystać z czyjejś pomocy przy formalnościach związanych z emigracją? Namiary na Firmę lub Instytucję.


W moim przypadku pomogła mi firma która mnie zatrudnia czyli Mydentist. To duża sieciówka, mająca ponad 600 gabinetów w UK. Z tego co wiem przynajmniej raz do roku przyjeżdżali do Warszawy i organizowali całodniowe spotkanie dla osób zainteresowanych pracą.


Czy jako dentysta pracuje się w prywatnej i państwowej służbie zdrowia?


W UK udział rynkowy NHS to ok 80%, prywatny to tylko 20%. Gabinetów wyłącznie prywatnych jest bardzo mało. Większość lekarzy pracuje na NHS, ale ma też zyski z prywatnych procedur, jeśli pacjenci wybiorą takie leczenie.


Czy średnie zarobki są satysfakcjonujące?


Średnie zarobki dentysty ogólnego bez specjalizacji są ok 3-4razy wyższe niż w Polsce.


Podatki – czy są wysokie? (W Polsce około 19%).


Podatek zależy od sposobu prowadzenia działalności, przy wyższych zarobkach zazwyczaj wybiera się limited company , wówczas podatek wynosi ok 25%, ale nie płacę np. składek zdrowotnych ( przysługuje mi opieka zdrowotna w ramach NHS).


Generalny czas i tryb pracy? (np. ile dni/godzin dziennie się pracuje?).


Pracuje się zazwyczaj 37,5h. Po 7,5h dziennie z 0,5-1h przerwa w trakcie. Ciężko jest raczej znaleźć gabinet otwarty w weekend. Pewnie są takie w Londynie, ale w większości Anglii gabinety są otwarte od poniedziałku do piątku.


Czy nasz rozmówca jest zadowolony z poziomu życia?


Jestem zadowolona, myślę że jeśli ktoś chce robić ogólną stomatologię bez specjalizacji, to tutaj są ku temu bardzo dobre warunki.


Jeśli ktoś ma specjalizację i chce pracować tylko prywatnie, może być sfrustrowany. Prawdopodobnie ciężko będzie znaleźć odpowiedni gabinet i zbudować bazę pacjentów prywatnych. Szacuje się, że może to potrwać nawet kilka lat.


Jeśli chodzi o koszty życia to opiszę sytuację poza Londynem. Ogólnie odradzam Londyn, ponieważ . zarobki dentysty będą podobne jak w pozostałych częściach kraju, zaś koszty utrzymania znacznie wyższe. Ogólnie? Jestem zadowolona z poziomu życia.


Autor: Monika Żbikowska

Całość: https://bedacmlodymdentysta.com/2020/11/01/emigracja-dla-dentysty-anglia/

bottom of page