top of page

Emigracja dla dentysty: HOLANDIA


Jak wyglądają warunki pracy lekarza dentysty w Niderlandach? Będąc Młodym Dentystą podpowiada i odpowiada na najczęstsze pytania lekarzy.


Czy dentysta z polskim dyplomem może pracować w tym kraju?


Tak, jak najbardziej. Nie jest wymagana również nostryfikacja. Potrzebujesz jedynie przetłumaczone dokumenty, m. in.  potwierdzające ukończenie studiów, otrzymanie PWZ i zaświadczenie o niekaralności.


Czy wymagany jest egzamin/certyfikat z języka urzędowego?


Tak. Aby móc pracować jako lekarz dentysta, musisz otrzymać tutejszy numer PWZ –  BIG – numer. Otrzymasz go wtedy, kiedy zdasz egzamin językowy (C1). Do czasu, kiedy nie masz BIG – pracujesz jako “stażysta”, przez co Twoja pensja jest niższa.


Czy można skorzystać z czyjejś́ pomocy przy formalnościach związanych z emigracją?


BGB dentistry. Jest zapewne sporo innych firm, pracujących na terenie Holandii, tutaj jednak wiemy z autopsji, iż jest to firma sprawdzona i bezpieczna (przestrzegamy przed nieznanymi pośrednikami! Zanim zdecydujesz się na współpracę i podpiszesz umowę, upewnij się, że współpraca jest  wiarygodna)


Czy jako dentysta pracuje się w prywatnej i państwowej służbie zdrowia?


Nie ma tutaj podziału na prywatną czy państwową służbę zdrowia. Leczenie jest opłacane z indywidualnego ubezpieczenia prywatnie opłacanego przez pacjentów.


Czy średnie zarobki są satysfakcjonujące?


Na samym początku, kiedy przyjeżdżasz do pracy i nikt nie zna Twoich możliwości, pensja jest ustalana na podstawie stażu pracy i taka też jest Twoja pierwsza wypłata. Potem, pracujesz “na procent” więc to od Ciebie zależy, ile zarabiasz. Im większy obrót miesięcznie wykonasz, tym więcej zarobisz. Najniższa pensja zaczyna się̨ od ok. 3300€ brutto.


Podatki – czy są wysokie? (W Polsce około 19%).


Przy stawkach dochodowych od ok. 20.000€ do 68.000€ – 37%, powyżej 68.000€ – 49%


Generalny czas i tryb pracy?


Godziny pracy 8-17, o 12 jest godzinna przerwa lunchowa.

Zazwyczaj pracuje się̨ tutaj 4 dni. Jeżeli jesteś rodzicem, masz odgórnie 1 dodatkowy wolny dzień dla dzieci. Matki pracują 2-3 dni, ojcowie 4. Nie jest to oczywiście obowiązkowe, jeśli chcesz, możesz pracować́ 5 dni, a także i w soboty,  ale czy dlatego chcesz wyjechać? 🙂  


Czy jesteś zadowolona z poziomu życia?


Bardzo. Nie chodzi nawet o kwestie finansowe, my jako dentyści nie możemy narzekać na zarobki, niezależnie od kraju, w jakim mieszkamy.  Za to połączenie  uporządkowanej kultury państwa, holenderskiego stylu życia i zarobków – to jest dopiero świetny sposób na życie. 


Przeciętne wyposażenie gabinetu?


Jak w każdym państwie, poziomy gabinetów są bardzo zróżnicowane. W mojej praktyce posiadamy RTG, w każdym pokoju lekarza jest mikroskop  oraz aparat do zdjęć zębowych. Jednak są też takie gabinety, które nie posiadają aparatu do pantomogramu, mikroskopu, czy narzędzi maszynowych (ceny leczenia w takich placówkach również są niższe).


Każdy lekarz ma przypisaną do siebie asystentkę, pracujecie na 4 ręce. Inne asystentki mają swój osobny grafik i zajmują się myciem narzędzi czy przygotowywaniem nowych tac. Dzięki takiemu rozwiązaniu praca jest zorganizowana i szybsza.

Rejestracja – Święty Graal gabinetu. Tam dbają o to, żeby Twój grafik był zawsze w 100% zapełniony. Jeżeli pacjent zadzwoni i odwoła wizytę, szybko wypełniają lukę innym zabiegiem. Nie siedzisz i nie patrzysz się w ścianę. Czas to pieniądz, nikt tego tak dobrze nie rozumie, jak Holendrzy.


Materiały:


– endodoncja: opracowywanie kanałów maszynowe, najczęściej Wave-one, wszystkie pilniki są jednorazowe,  płukanie ultradźwiękami

– kompozyty: Majesty Clearfil, APX, narzędzia Style Italiano, formówki: Garrison.

Jeżeli wolisz inne materiały, zazwyczaj nie ma problemu z zamówieniem ich. To Ty pracujesz dla gabinetu i Ty masz być́ zadowolony, inaczej nie będziesz pracował ani porządnie, ani wydajnie. 


Czy dentysta ogólny może wykonywać́ wszystkie procedury, czy trzeba odsyłać pacjenta do specjalisty?


Możesz wykonywać wszystkie procedury, na tyle, na ile pozwalają Ci Twoje umiejętności. Zrobienie specjalizacji jest bardzo trudne i nie jest to tak popularne, jak w Polsce. Dentysta jest tutaj od wszystkiego (trochę jak u nas w latach 80). Oczywiście, jeżeli masz do czynienia ze skomplikowanym zabiegiem chirurgicznym  czy endodontycznym, możesz wypisać pacjentowi skierowanie do specjalisty.


Czy wymagana jest specjalizacja czy wystarczą umiejętności praktycznej oraz kursy?


Głównie umiejętności praktyczne i kursy. Dotyczy do wszystkiego, łącznie z implantologią. Bardzo popularne są̨ tutaj curriculum (tak jak w Niemczech).


Czy i jak robi się specjalizacje?


Możesz zrobić, jednak jest to skomplikowany i żmudny proces. Gdy  dowiem się̨ dokładnie, jak wygląda cały proces, na pewno Was o tym powiadomię 🙂


CAŁY ARTYKUŁ NA STRONIE: WWW.BEDACMLODYMDENTYSTA.COM

AUTOR: Magdalena Krukowska

bottom of page