
Czy dentysta z polskim dyplomem może pracować́ w Szwecji?
Tak, po otrzymaniu szwedzkiej legitymacji, najlepiej po zakończonym stażu i zdaniu LDEKu w Polsce.
Aby uzyskać szwedzka legitymacje należy wejść na stronę https://legitimation.socialstyrelsen.se/legitimation/, a następnie załączyć:
– kopię ważnego dowodu osobistego albo paszportu,
– dokument potwierdzający znajomość szwedzkiego/norweskiego/duńskiego na poziomie C1 albo vårdgivare (np. przyszły pracodawca może wysłać dokument potwierdzający znajomość języka wystarczającą do pracy w zawodzie),
– tłumaczenia (mogą być tylko po angielsku ) dyplomu, dokumentów z izby lekarskiej: zaświadczenie nie starsze niż 3 miesiące o niekaralności oraz o wykonywaniu pracy w zawodzie w ostatnich 5 latach,
dokument z informacjami o przebytych kursach i ich długości w trakcie nauki,
– kopii opłaty 870 kr [kurs korony szwedzkiej na dzień publikacji – 0,45 zł].
Swoją legitymację otrzymałam 2 tygodnie po aplikacji.
Czy wymagany jest certyfikat z języka urzędowego?
Tak jak wyżej wymieniałam może to być certyfikat C1 z języka szwedzkiego, norweskiego lub duńskiego albo potwierdzenie znajomości języka wystarczającej do pracy w zawodzie np. przez przyszłego pracodawcę.
Czy można skorzystać́ z czyjejś́ pomocy przy formalnościach związanych z emigracją?
Nie mam pojęcia, nigdy nie korzystałam z takich firm. Myślę, ze najlepiej szukać pracy na stronie https://arbetsformedlingen.se/
Czy jako dentysta pracuje się w prywatnej i państwowej służbie zdrowia?
Są dwa typy klinik: prywatne i państwowe (Folktandvården). Natomiast każda klinika i dentysta podłączeni są do kasy chorych, tak samo jak do systemu wystawiania recept.
Po wystawieniu recepty pacjent może odebrać lek w każdej aptece. Jeśli chodzi o rozliczenie pacjentów za wizytę to:
– do 3000 kr pacjent płaci 100%,
– od 3000-15000 kr pacjent płaci 50%,
– powyżej 15000 kr pacjent płaci 15%.
Za zapłatę za resztę kosztów leczenia odpowiada kasa chorych i zaraz po wysłaniu (elektronicznie) konkretnych kodów leczenia oraz zaakceptowaniu kodów w systemie, pieniądze trafiają na konto kliniki.
Czyli im więcej pracy jest do wykonania u pacjenta, tym większe wsparcie finansowe otrzymamy.
Wielu pacjentów decyduje się na kompletne plany leczenia właśnie dzięki temu systemowi. Jedynym warunkiem jest realizacja planu leczenia w ciągu roku od jego rozpoczęcia, inaczej pacjent za kolejne procedury zaczyna płacić od nowa 100 %. W każdym roku w zależności od roku urodzenia przysługuje tzw. ATB (24-29 r.ż. – 600 kr, 30-64 r.ż.- 300 kr, powyżej 65 roku życia – 600 kr), istnieje również STB – do wykorzystania 600 kr w każdym półroczu dla tych z chorobami mającymi wpływ na stan jamy ustnej (np. choroba Crohna, pacjenci dializowani itd.).
Dla pacjentów z ciężką sytuacja finansową lub chorych istnieje również pomoc finansowa organizowana przez socjalną lub daną gminę, w której jest się zameldowanym.
Darmowa stomatologia przysługuje dzieciom oraz osobom do 23 roku życia (TAK, TO NIE BŁĄD!).
Warto tez wspomnieć, ze pacjenci są raz w roku umawiani na przeglądy do dentysty i higienistki dentystycznej, większość osób faktycznie trzyma się wyznaczonych terminów.
Jeśli pacjent nie przyjdzie na umówioną wizytę lub nie odwoła jej 24 h przed, zazwyczaj otrzyma fakturę za niestawienie się.
Czy średnie zarobki są satysfakcjonujące?
Średnie zarobki są satysfakcjonujące (średnia pensja w Szwecji wynosi ok 35 tysięcy koron czyli około 15,4 tysięcy złotych, najniższa pensja zaś to ok 20 tysięcy koron).
Jeśli chodzi o pracę jako stomatolog, duże znaczenie odgrywa miejsce w jakim pracujemy oraz nasze kwalifikacje.
Jeśli chodzi o Folktandvården jest to pensja, w przypadku początkujących dentystów (w zależności od regionu w jakim mieszkają) zaczyna się od ok 31000 kr.
Jeśli dentysta pracuje w gabinecie prywatnym, zarobki są wyższe. Zarobki mogą być wówczas stałe lub uzależnione od prowizji pobieranej od zabiegu.
Przy stałej pensji podczas urlopu dostaje się dodatkowo 12 % więcej swojej podstawowej pensji.
Przy prowizji w jednej umowie może być tak, ze podczas urlopu nic nie dostajesz, lub w innej umowie dostajesz procentowo mniej prowizji i dzięki temu dostajesz normalnie wynagrodzenie w trakcie urlopu bazujące na Twoim wynagrodzeniu z poprzedniego roku.
Podatki – czy są wysokie? (W Polsce około 19%).
Podatki są wysokie, liczy się je w zależności od rocznego przychodu.
Poniżej 20008 kr rocznie – nie ma podatku
Poniżej 509 300 kr rocznie – 29-35% w zależności od gminy, w której się mieszka
Powyżej 509 300 kr rocznie- 29-35% w zależności od gminy + 20 % licząc za wszystkie zarobki powyżej tej kwoty
Generalny czas i tryb pracy? (np. ile dni/godzin dziennie się pracuje?).
To jest do ustalenia indywidualnego, maksymalnie pracuje się 40 h tygodniowo, można pracować mniej. W klinice, w której pracuje żaden dentysta nie pracuje więcej niż 30 h tygodniowo. Praca zazwyczaj od 8-17 z godzinną lub półgodzinną przerwa na lunch, piątki zazwyczaj są krótsze. Nieliczne gabinety pracują w weekendy.
Czy nasz rozmówca jest zadowolony z poziomu życia?
Tak. Prawda jest taka, ze jako dentyści będziemy mieć wszędzie zapewniony dobry poziom życia. Uważam, ze Szwecja jest dobrym krajem dla rodzin z dziećmi.
Dzieci maja tutaj wszystko zapewnione. Powietrze i natura jest super, bez smogu. Ludzie maja do siebie dystans, potrafią się z siebie śmiać.
Rzadko zdarza się pacjent roszczeniowy. Nawet w czasach pandemii ludzie starają się żyć normalnie, są ostrożni w kontaktach i potrafią trzymać dystans.
Szwedzi bardzo słuchają rekomendacji rządu. Nikt nie przychodzi do pracy chory.
W Szwecji ludzie zazwyczaj są stonowani. Bardzo poważnie jest traktowane równouprawnienie kobiet i mężczyzn, żadna kobieta nie spodziewa się traktowania jej inaczej niż mężczyzny, tylko dlatego, ze jest kobietą.
Szwedzi zazwyczaj nie obnoszą się swoim bogactwem i przestrzegają poprawności politycznej.
Przeciętne wyposażenie gabinetu (np. jak często spotyka się mikroskopy, RTG itd.).
W każdym gabinecie i przy każdym fotelu zazwyczaj jest rtg punktowe, w Szwecji bardzo popularne są zdjęcia skrzydłowo-zgryzowe przy każdym przeglądzie. Również w praktycznie każdym gabinecie jest pantomogram.
Jeśli chodzi o mikroskop i CBCT, posiadają je nieliczne gabinety, na zdjęcie CBCT pacjent jest zazwyczaj kierowany do szpitala, następnie już gabinet dostaje płytkę z CBCT pacjenta i opisem.
Zazwyczaj szefowie gabinetów pytają się jakimi materiałami i narzędziami pracujesz i starają się je Tobie zapewnić.
(...)
całość: https://bedacmlodymdentysta.com/