top of page

Profilaktyka fluorkowa, to ważne! Aktualne zalecenia ekspertów.

Zaktualizowano: 26 lis 2020

Obok właściwej diety profilaktyka fluorkowa jest podstawową i skuteczną metodą zapobiegania próchnicy zębów mlecznych i stałych. Warunkiem zapewnienia jej bezpieczeństwa i skuteczności jest znajomość i przestrzeganie aktualnych zasad stosowania różnych metod i środków zawierających związki fluoru.Jak wielokrotnie podkreślała prof. dr hab. n. med. Dorota Olczak-Kowalczyk preparaty z fluorem stosowane w odpowiedniej ilości NIE SĄ SZKODLIWE DLA ZDROWIA.


– Fluor, tak jak witaminy i wiele innych leków, stosowany w nadmiarze może być szkodliwy. Ważne, żeby używać ten związek w taki sposób, aby to było bezpieczne dla dziecka. Jeżeli te zasady będą przestrzegane, nie ma żadnego zagrożenia – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle dr hab. nauk med. Dorota Olczak-Kowalczyk, kierownik Zakładu Stomatologii Dziecięcej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, konsultant krajowy w dziedzinie stomatologii dziecięcej.


Pamiętajmy, że dzieci do lat 6 powinny stosować pasty o zawartości fluoru 1000 ppm i w mniejszej ilości przy zachowaniu tej samej częstotliwości mycia zębów.


Jeżeli nakładamy na szczoteczkę do zębów pastę dla małego dziecka, to musi być to jedynie takie posmarowanie, to ma być odrobinka tej pasty. U dzieci starszych możemy już stosować ziarenko groszku o tej samej zawartości. Kiedy dziecko skończy 6 lat, stosuje się pastę do zębów dla dorosłych – mówi dr Dorota Olczak-Kowalczyk


Preparaty z fluorem to podstawowe środki do dbania o higienę jamy ustnej.


Źródło: www.lifestyle.newseria.pl


Wytyczne fluorkowe polskich ekspertów - aktualizacja.


„Niedawno – bo w ubiegłym roku – zostały opublikowane zalecenia ekspertów polskich dotyczące indywidualnej profilaktyki fluorkowej: zarówno tej domowej, jak i tej którą stosujemy w naszych gabinetach stomatologicznych w tym panelu brało udział wielu profesorów, którzy są członkami Polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej, a także Konsultant Krajowy w dziedzinie pediatrii – Pani Prof. Teresa Jackowska. Zachęcam Państwa do zapoznania się z tymi zaleceniami, ponieważ są one zgodne z zaleceniami obowiązującymi właściwie we wszystkich krajach na świecie i zgodne z zaleceniami Światowej Federacji Dentystycznej.” - mówiła podczas V konferencji PTSD prof. dr hab. n. med. Dorota Olczak- Kowalczyk. Krajowy konsultant ds. stomatologii dziecięcej, Prezes Środkowoeuropejskiego Oddziału ACFF, Patron Wyzwania 10/10.

Rola i bezpieczeństwo stosowania fluoru w pastach do zębów.


„Coraz częściej pojawiają się takie głosy, że pasta do zębów zawierająca fluorki jest niebezpieczna, podobnie jak w przypadku szczepień istnieje grupa ludzi, która uważa że takiej profilaktyki nie należy stosować. Jest to wielkim błędem, ponieważ Polska należy do krajów w którym poziom fluoru w wodzie pitnej jest bardzo niski. Niewystarczający, aby zapewnić zdrowie uzębienia, poza tym nasza szerokość geograficzna sprzyja niedoborom witaminy D, a to są już dwa czynniki, które niestety zwiększają zagrożenie choroby próchnicowej” – dodaje prof. Dorota Olczak- Kowalczyk.Polski Oddział Sojuszu dla Przyszłości Wolnej od Próchnicy (ACFF)


W ramach działalności Grupy Roboczej ds. Profilaktyki Fluorkowej Polskiego Oddziału Sojuszu dla Przyszłości Wolnej od Próchnicy (ACFF) powołano zespół ekspertów w dziedzinie stomatologii dziecięcej i pediatrii w celu aktualizacji stanowiska dotyczącego indywidualnej profilaktyki fluorkowej u dzieci i młodzieży w Polsce.


Dokonano przeglądu piśmiennictwa dotyczącego poziomu wiedzy na temat profilaktyki fluorkowej, korzystania z niej przez osoby w wieku rozwojowym w Polsce, skuteczności i bezpieczeństwa stosowania środków profilaktycznych zawierających związki fluoru oraz zaleceń w zakresie profilaktyki fluorkowej organizacji i towarzystw naukowych w różnych krajach na świecie. Pierwsza wersja dokumentu była dyskutowana i zaakceptowana przez zespół ekspertów w dziedzinie pediatrii i stomatologii dziecięcej w dniu 4 kwietnia 2019 roku. Aktualizację zaplanowano nie później niż po 5 latach od jego publikacji.


Dokument zawiera podstawowe informacje dotyczące poziomu wiedzy o profilaktyce fluorkowej rodziców, dzieci i młodzieży, mechanizmu przeciwpróchnicowego działania fluoru, bezpieczeństwa i skuteczności różnych metod indywidualnej profilaktyki fluorkowej i zasad jej stosowania w zależności od wieku i poziomu ryzyka próchnicy.


źródło: https://bit.ly/39lwXlN
Jedną z możliwości realizowania profilaktyki fluorkowej u dzieci jest : żel elmex® z amino fluorkami, stosowany:


• profilaktycznie: do intensywnej profilaktyki próchnicy, zwłaszcza u dzieci, młodzieży oraz u osób szczególnie narażonych na próchnicę: pacjentów z aparatami ortodontycznymi, mostami lub częściowymi protezami.


• leczniczo: do remineralizacji wczesnych zmian próchnicowych oraz do leczenia nadwrażliwości szyjek zębowych.


Stosowanie żelu elmex® w domu


W profilaktyce próchnicy i leczeniu wczesnych zmian próchnicowych u dorosłych i dzieci powyżej 6. roku życia żel elmex® stosuje się raz w tygodniu, najlepiej wieczorem przed snem. Należy nałożyć 1 cm żelu (w przybliżeniu 0,5 g, co odpowiada 6,25 mg fluorku) na szczoteczkę, następnie szczotkować zęby przez 2–3 minuty, po czym wypluć i wypłukać jamę ustną. Dzieci w wieku 6–8 lat powinny stosować żel elmex® tylko pod nadzorem dorosłych. Powinny one unikać połykania żelu podczas aplikacji, a po wyszczotkowaniu zębów wypluć i wypłukać jamę ustną. Żel elmex® nie powinien być stosowany przed opanowaniem umiejętności odpluwania (u dzieci w wieku przedszkolnym – poniżej 6 lat).


W leczeniu nadwrażliwości szyjek zębowych żel elmex® należy delikatnie nakładać palcem lub miękką szczoteczką na bolące powierzchnie. W przypadku podwyższonego ryzyka próchnicy i w leczeniu nadwrażliwości szyjek zębowych podaną powyżej częstotliwość stosowania preparatu można zwiększyć. Dotyczy to szczególnie stosowania preparatu u pacjentów noszących aparaty ortodontyczne. W przypadku wrażenia, że działanie leku elmex® jest za mocne lub za słabe, należy zwrócić się do lekarza.

bottom of page