Koronektomia jest bezpieczną (opinia na podstawie badań, publikacji oraz własnych doświadczeń), alternatywną metodą ochrony nerwu żuchwowego przez uszkodzeniami.

Ze względu na brak długoletnich obserwacji oraz jednoznacznych procedur wzbudza kontrowersje.
Wymaga dokładnej i precyzyjnej rozmowy i opisu planowanego postępowania pacjentowi, celem akceptacji ryzyka i uzyskania świadomej zgody pacjenta.
Wskazania:
-unikanie ryzyka uszkodzenia, podrażnienia nerwu żuchwowego,
-unikanie ryzyka złamania blaszki językowej,
-unikanie zwiększonego ryzyka pozabiegowego złamania patologicznego żuchwy,
-ograniczone rozwarcie ust,
-konieczność usunięcia znacznego wolumenu kości,
-nasilone dolegliwości bólowe,
Przeciwwskazania:
- Do zabiegu PET (Partial Extraction Therapy) kwalifikować można wyłącznie zęby wolne od stanów zapalnych miazgi (bez zmian tk. okw., bez próchnicy).
Ryzyko:
- wczesne: nasilenie się objawów, wystąpienie stanu zapalnego: Nie mając możliwości jednoznacznej oceny, czy przyczyna stanu zapalnego leży w pozostawionych fragmentach korzeni, w takich przypadkach przeprowadzam kompletną ekstrakcję podczas rewizji.
- odległe: brak prawidłowego gojenia się kości i obecność krypty w miejscu usuniętej korony zatrzymanego zęba oraz znacznie mniej problematyczne: migracja korzeni w kierunku dokoronowym (jak np. na załączony przypadku)
Na około 30 pozostawionych fragmentów zatrzymanych dolnych trzonowców miałem 2 przypadki interwencji:
1. Nasilenie dolegliwości 4 dni po zabiegu. Rewizja, usunięcie pozostawionych fragmentów. Prawdopodobne przyczyna „niepowodzenia” – głęboka próchnica korony, prawdopodobnie stan zapalny miazgi. Niepowodzenie w cudzysłowiu, ponieważ to co było trudne do osiągnięcia podczas pierwszego zabiegu udało się uzyskać bardzo szybko, w komfortowych dla obu stron warunkach (wypoczęty pacjent otwierał szeroko usta, nowe, świeże znieczulenie, naruszone/zwichnięte korzenie były łatwiejsze do usunięcia)
2. Po 8 latach o zabiegu pacjentkę zaniepokoiło pojawienie się czegoś ostrego w okolicy usuwanego zęba. Fragment korzenia przebił dziąsło. Usunięty peanami (bez znieczulenia).
Dodatkowe uwagi:
-Informuję pacjenta o opcji niekompletnej ekstrakcji przed rozpoczęciem zabiegu, najlepiej na wizycie konsultacyjnej. Pacjent wyraża (lub nie wyraża) wcześniej zgodę na taki scenariusz.
(...)




Aby zobaczyć cały przypadek dr Tomasza Zbożenia - dołącz do grupy!