top of page

„Wpływ epidemii wirusa SARS-CoV-2 na zdrowie psychiczne personelu stomatologicznego” – ankietaPolskie Towarzystwo Stomatologiczne (PTS) we współpracy z Uniwersytetem Medycznym im. Piastów Śląskich we Wrocławiu zaprasza do wzięcia udziału w badaniu stanu zdrowia pracowników ochrony zdrowia w tym lekarzy dentystów, higienistek i asystentek stomatologicznych w sytuacji przedłużającej się pandemii koronawirusa.


Ocena samopoczucia i zdrowia psychicznego przeprowadzana jest metodą kwestionariuszową poprzez platformę Qualtrics jako składowa badania inicjatywy World Mental Health Survey Consortium (WMH) przy Uniwersytecie Harvarda https://www.hcp.med.harvard.edu/wmh/. Analizie zbiorczej zostanie poddany stan zdrowia respondentów, w kierunku kwantyfikacji, mogących mieć związek z pandemią, objawów depresyjnych, lękowych, myśli i zachowań rezygnacyjnych, pogorszenia się jakości życia, nadużywania środków psychoaktywnych, PTSD. Dla naszej grupy zawodowej dedykowana jest identyczna wersja badania jak dla innych grup respondentów.


Badanie jest jednorazowe, w pełni anonimowe i dobrowolne. Może potrwać maksymalnie 15 minut.


Zależy nam na jak najliczniejszym udziale w badaniu, gdyż tylko wówczas analiza będzie miała odpowiednią moc statystyczną. Uzyskane dane pozwolą na wyróżnienie najczęstszych i najbardziej zagrażających zaburzeń ze sfery zdrowia psychicznego. Nie jest to bez znaczenia jeśli uwzględni się, że wśród specjalności medycznych należymy do grupy najwyższego ryzyka kontaktu z osobami potencjalnie zarażonymi koronawirusem. Jeśli badanie się powiedzie, to jako PTS uzyskamy wiedzę, która będzie stanowiła podstawę do opracowania programów wsparcia dla osób wymagających pomocy.


Każdy członek Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego otrzyma link do badania drogą e-mailową wraz ze szczegółowymi informacjami na jego temat. Link do ankiety będzie aktywny do 31 maja 2021 roku.

bottom of page